Szkolenie CLIL w Dublinie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2022

W dniach 5.09.22-16.09.2022 brałam udział w dwutygodniowym szkoleniu „Content and Language Integrated Learning” poświęconym jednoczesnemu nauczaniu treści przedmiotowych i elementów języka obcego. Szkolenie zostało zorganizowane przez ośrodek Centre of English Studies w stolicy Irlandii Dublinie. Prowadzącym był Gavin Reddin, natomiast uczestnikami nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji oraz Polski. Siedziba szkoły mieściła się w samym centrum miasta, kilka minut pieszo od Trinity College i głównego deptaka Dublina – Grafton Street. Kurs prowadzony był w języku angielskim.

Na początku szkolenia każdy uczestnik opowiadał o sobie, swoim kraju i szkole, w której uczy. Zapoznaliśmy się również z teorię i założeniami metody CLIL, czyli zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego. Następnie ustalaliśmy listę umiejętności, które promujemy w ramach naszego przedmiotu. Omówiliśmy różnorodne techniki nauczania, zwracając przy tym szczególną uwagę na strategie, które mogą pomóc uczniom w zdobywaniu wiedzy. Duża część szkolenia poświęcona była metodom aktywizującym, grom i dramie w klasie. Znacznie poszerzyłam swoją wiedzę w tym zakresie. Sądzę, że zdobyte umiejętności sprawią, że moje lekcje staną się bardziej efektywne i interesujące dla uczniów.

W drugim tygodniu kursu odbyły się warsztaty poświęcone projektowaniu lekcji CLIL. Mieliśmy również okazję obserwować przykładowe zajęcia przygotowane tą metodą. Poznane rozwiązania pozwolą mi na lepszą organizację nauczania, przygotowanie ciekawszych materiałów edukacyjnych oraz większe zaangażowanie uczniów w przebieg lekcji.

Niemal wszystkie zajęcia w trakcie kursu odbywały się metodą warsztatu, co umożliwiło uczestnikom swobodne dzielenie się swoimi przemyśleniami.

Spośród nowatorskich i ciekawych pomysłów kursantów, każdy mógł wybrać takie, które będą najodpowiedniejsze dla ich grupy uczniów.

Uczestnicy kursu pochodzili z różnych krajów i różnych typów szkół, co pozwoliło na wymianę doświadczeń oraz na poznanie sposobów funkcjonowania innych szkół w Europie.

Podczas dwóch tygodni szkolenia nie zabrakło okazji do poznania historii i kultury Irlandii. Popołudniowe zajęcia, prowadzone także przez Gavina Reddina, przybliżyły nam literaturę, język i zabytki tego państwa.

Irlandia to kraj, który słynie z pięknej przyrody i malowniczych widoków. Uczestnicząc w kursie, miałam okazję odwiedzić wiele niezwykłych miejsc, takich jak klify Moheru, góry Wicklow oraz miasteczka: Malahide, Howth i Bray. Podziwiałam również interesujące zabytki i zwiedzałam muzea Dublina.

Wyjazd do Irlandii na szkolenie Erasmus+ był dla mnie wspaniałym doświadczeniem i niezwykłym przeżyciem. Dzięki niemu nawiązałam współpracę z nauczycielami z innych krajów UE. Cały czas utrzymujemy kontakt, i myślimy o wspólnych projektach uczniowskich w przyszłości.

Edyta Gaworek

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie